Głównej zawartości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

b_250_177_238_00_images_1marca_ulotka_2014_WEB.jpgData 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR zmobilizowało dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy do wytężonej walki. Nie złożyli oni broni, ale gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, by wypełnić złożoną przysięgę.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.