- Szczegóły
-
Opublikowano: czwartek, 17, wrzesień 2015 08:20
-
Odsłony: 8511

Organizacje działające na terenie Gminy Ostrów Mazowiecka czynnie włączają się w realizację działań mających na celu dobro jej mieszkańców oraz rozwój swoich organizacji. O środki na realizację nowych projektów wnioskują nie tylko Kółka Rolnicze, Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straż Pożarne działające na terenie Gminy, ale również Spółki Wodne.
W ostatnim czasie dzięki staraniom Prezesa Spółki Wodnej Jasienica Pana Mariana Kacprzaka i pomocy pracowników Urzędu Gminy w Ostrowi Mazowieckiej udało się pozyskać środki finansowe na realizację zadanie pn. „Odmulanie rowów w celu zabezpieczenia terenów zurbanizowanych i sąsiednich przed wodami podsiąkowymi i opadowymi”.

W dniu 07 września 2015 r. w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nastąpiło podpisanie umowy o przyznanie dotacji na dofinansowanie realizacji przedmiotowego zadania. Otrzymane wsparcie w wysokości 6800,00 zł. przy całkowitej wartości projektu 13 655,50 zł. pozwoli na zmodernizowanie i odbudowę rowów w następujących miejscowościach: Kalinowo - Parcele, Kalinowo, Jasienica. Łączna powierzchnia terenów zurbanizowanych objętych ochrona to ok. 66 ha. Ogółem prace związane z mechanicznym odmuleniem oraz rozplantowaniem urobku zostaną przeprowadzone na 4405 mb rowów.
Przyznana dotacja pozwoli na kompleksowe odmulenie rowów znajdujących się w zarządzaniu Spółki Wodnej Jasienica. Podwyższony poziom wód stanowi poważny problem dla rolników. Zalewanie gruntów uniemożliwia przeprowadzenie prac rolnych oraz wyrządza szkody w uprawach. Zakres wykonywanych prac zaspokoi prawidłowy odpływ wód opadowych i podsiąkowych, a także zabezpieczy przed zbyt wysokim poziomem wód na terenach zurbanizowanych. Wykonana konserwacja ograniczy straty w uprawach i strukturach gleby, co z kolei uchroni przed degradacja gleby powodowaną posługiwaniem się w gospodarstwach coraz cięższym sprzętem.