Głównej zawartości

Manewry OSP w Gminie Ostrów Mazowiecka

W sobotę 12 października w miejscowości Stok, na ziemię z dużą prędkością spadł samolot. Oderwane części spowodowały pożar poszycia leśnego w lasach prywatnych miejscowości Stok. Lecący ku ziemi samolot oraz ogień zauważył jeden z mieszkańców wioski, który zawiadomił straż pożarną. Do działań ratowniczo - gaśniczych zadysponowano 16 jednostek OSP z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka. Służby ratownicze po krótkiej odprawie, niezwłocznie przystąpiły do działania. Na miejscu okazał się, że spadający samolot zahaczył o drzewo, które przewróciło się na przejeżdżający samochód. Do zadań OSP należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, uwolnienie kierowcy z przygniecionego pojazdu oraz ugaszenie pożaru lasu. Po opanowaniu ognia rozpoczęto poszukiwania wraku samolotu. Odnaleziono go niespełna kilometr dalej. W samolocie znajdował się poszkodowany pilot, któremu nie udało się opuścić kabiny o własnych siłach. Służby ratownicze przystąpiły do działań, zmierzających do uwolnienia pilota z płonącego wraku, przeniesienia go w bezpieczne miejsce, udzielenia mu pierwszej pomocy do czasu przybycia karetkioraz ugaszenia pożaru.

Taki scenariusz miały tegoroczne ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze na kompleksie leśnym w miejscowości Stok. Ćwiczenia te miały na celu sprawdzenie wyszkolenia strażaków OSP, pod kątem usuwania skutków zdarzeń kryzysowych. w tzw. Manewrach udział wzięło 16 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka. Ćwiczącym ratownikom przyglądali się: Pan Waldemar Brzostek - Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka, Pan bryg. Leszek Falbowski - Zastępca komendanta Powiatowego PSP, Pan Józef Marek Jastrzębski Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego oraz Pan Jerzy Mikołajczyk Komendant Gminny OSP. Zarówno scenariuszjak i sam przebieg manewrów zrobił pozytywne wrażenie na obserwatorach. W trakcie podsumowania ćwiczeń Pan Wójt wyraził swój podziw dla gminnych jednostek OSPoraz zwrócił uwagę na ich bardzo dobre przygotowanie. Pan Wójt podkreślił również, że dzięki dobrej współpracy Gminy z Komendą Powiatową PSP jednostki OSP są doposażane w nowy sprzęt przeciwpożarowy i umundurowanie ochronne. Zastępca Komendanta wyraził swój podziw dla tegorocznych założeń szkoleniowych i sprawności wykonywanych przez OSP działań ratowniczych, które ocenił na sześć z plusem. Gratulujemy naszym strażakom!


gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1