Głównej zawartości

Turystyka

 

Warunki przyrodniczo – krajobrazowe oraz zdrowy klimat czynią z Gminy Ostrów Mazowiecka doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Malownicze tereny gminy wśród lasów Puszczy Białej, czyste powietrze i spokój dają możliwości spędzenia czasu wolnego w pięknym otoczeniu i korzystnym dla samopoczucia mikroklimacie. Miłośnicy czynnego wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu znajdą w Gminie Ostrów Mazowiecka wiele propozycji dla siebie. 

TURYSTYKA ROWEROWA:

Gmina Ostrów Mazowiecka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom amatorów rowerowego szaleństwa. Turystyka rowerowa sukcesywnie rozwijana jest na terenie Gminy, warto skorzystać z tras rowerowych, których jest coraz więcej:

  • Ostrów Mazowiecka – Wiśniewo – Ostrów Mazowiecka

Szlak rowerowy rozpoczyna się w Rogóźni i biegnie przez przepiękne leśne tereny sołectw Wiśniewo, Nowa Osuchowa, gdzie, zagłębiając się w las można dojechać do drewnianej kapliczki z 1910 roku, która jest pamiątką objawień maryjnych, następnie przez wieś Nagoszewka dojedziemy do Rogóźni i dalej do Ostrowi Mazowieckiej. Miłośnicy spędzania wolnego czasu na rowerze, będą mogli przejechać tą trasą spory odcinek, gdyż trasa liczy 33  kilometry.

  • Ostrów Mazowiecka – Kalinowo – Ugniewo – Ostrów Mazowiecka

Wycieczkę tą, 18 – sto kilometrową trasą rowerową zaczynamy na ulicy Zambrowskiej, wyjeżdżając z Ostrowi w kierunku Podborza. Przejeżdżając przez sołectwo Podborze udajemy się w kierunku Kalinowa, gdzie na pięknej leśnej polanie możemy odpocząć. Dalsza trasa przebiega duktem leśnym przez sołectwo Nieskórz. W wsi można przystanąć nad leśnym grobem żołnierza poległego w Bitwie pod Nieskórzem. Dalsza trasa biegnie przez malownicze tereny wsi Ugniewo w kierunku Ostrowi.

  • Ostrów Mazowiecka – Brok

Trasa rowerowa liczy 13 km i rozpoczyna się przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej. Dalej prowadzi wzdłuż ulicy Warszawskiej, przy krzyżu upamiętniającym ostrowskich powstańców styczniowych, skręca w ul. 63 Roku. Jadąc dalej tą ulicą wyjeżdżamy z Ostrowi i dojeżdżamy do Starej Grabownicy. Przy wyjeździe ze Starej Grabownicy usytuowane jest pierwsze miejsce postoju wyposażone w stół, ławki oraz tablice informacyjne. Następnie udajemy się drogą przez las do Nowej Grabownicy. Przy wyjeździe ze wsi przejeżdżamy koło leśniczówki Antonowo. Wjeżdżamy w przepiękne sosnowe lasy będące pozostałością po prastarej Puszczy Białej. Jadąc dalej oznaczoną trasą docieramy do kolejnego miejsca postoju znajdującego się już na terenie Gminy Brok - usytuowanego przy skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z drogą leśną w kierunku Antonowa. Trasa ścieżki prowadzi nas do Broku, gdzie po drodze znajduje się następne miejsce postoju - w okolicy Łysych Gór ( Łyse Góry to zalesione wydmy, które stanowią malowniczy krajobraz ścieżki). Kolejny odcinek trasy biegnie wśród pól w okolice ruin Zamku Biskupów Płockich w Broku. Trasa kończy się na brokowskiej nadbużańskiej plaży.

 

TURYSTYKA PIESZA:

  • Nordic walking

Dzięki położeniu gminy wśród lasów Puszczy Białej w zawrotnym tempie rozwija się uprawianie sportu, jakim jest nordic wal king. Las jest idealnym miejscem dla uprawiania tego sportu. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający dla stawów niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność podłoża, dzięki czemu mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. Niebywałą zaletą spacerów po lasach jest czyste leśne powietrze.

  • Bieganie

Bieganie to dyscyplina sportu, którą uprawia coraz więcej mieszkańców Gminy Ostrów Mazowiecka. Zaletą biegania po lesie jest przede wszystkim wyjątkowo urzekający klimat, wśród zapachu drzew, gdzie słychać szum liści i śpiew ptaków, a nie zgiełk i ryk samochodowych silników. Gdzie wiatr nie wieje nam w twarz, tylko delikatnie orzeźwia, a słońce, zamiast świecić w oczy, delikatnie sączy się rozproszone przez liście.

JEŹDZIECTWO

Na terenie Gminy Ostrów Mazowiecka funkcjonuje ośrodek nauki jazdy konnej usytuowany w Ugniewie przy gospodarstwie agroturystycznym Zygi Ranch. Nauka jazdy konnej odbywa się pod czujnym okiem instruktorów, zaawansowani jeźdźcy mogą z siodła podziwiać malownicze, wiejsko – leśne tereny Gminy Ostrów Mazowiecka.

 

SIŁOWNIE POD CHMURKĄ

Gmina Ostrów Mazowiecka podejmuje wiele działań prozdrowotnych dbając o to, aby mieszkańcy mieli możliwość spędzania wolnego czasu w sposób aktywny na świeżym powietrzu. Projekt budowy siłowni zewnętrznych doskonale wpisuje się w te założenia.

Siłownie zewnętrzne to system urządzeń, które pozwalają na świeżym powietrzu skorzystać z lekkiego wysiłku fizycznego. Ćwiczenia wykonywane na tych przyrządach poprawiają wydolność układu sercowo – naczyniowego, kondycję ruchową oraz pomagają w uprawianiu innych sportów.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 w zakresie małych projektów obejmujących wdrażanie lokalnych strategii rozwoju pozyskane zostały fundusze na wybudowanie siłowni pod chmurką w Komorowie i Nagoszewce. 

Siłownia w Nagoszewce powstała dzięki staraniom Stowarzyszenia „Nasza Szansa” i umiejscowiona jest na placu szkolnym PSP w Nagoszewce Drugiej. 

Wyposażenie siłowni w obu miejscowościach przystosowane zostało do potrzeb różnych grup wiekowych. Urządzenia takie jak orbitrek eliptyczny, twister, wahadło czy rowerek treningowy itp. mają służyć do treningu zarówno siłowego, jak i ćwiczeń fitness, koordynacji i wytrzymałości. Wszystkie urządzenia siłowni zewnętrznej posiadają wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa spełniające normy Unii Europejskiej. 

Inwestycje takie jak budowa siłowni zewnętrznej przyczyniają się nie tylko do propagowania zdrowego stylu życia wśród społeczności, ale także do podniesienia atrakcyjności gminnych wsi.

 

 TRASA "DOLINY BUGU" -KOMOROWO  Szkoła Podchorążych Piechoty