Głównej zawartości

Gimnazjada na 11 listopada

 
Gimnazjada na 11 listopada, już po raz dwunasty odbyła się w Zespole Szkół Publicznych w Komorowie pod patronatem Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka. Uroczystość otworzył dyrektor, Jacek Stachacz, przypominając uczniom, że patriotyzm jest wartością, która wzbogaca życie każdego człowieka. Przybliżając ideę Gimnazjady na 11 listopada dyrektor mówił: „Dziś nikt nie wymaga od nas, żebyśmy przelewali krew za Ojczyznę, ale wymaga się od nas pamięci o wydarzeniach, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnej Polsce”. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym uczniowie Zespołu Szkół zaprezentowali bogaty program artystyczny. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych, a także przypomnienia wiadomości historycznych o legionach i o tym jaka była droga Polski do odzyskania Niepodległości.

W tym roku w zmaganiach Gimnazjady uczestniczyło pięć czteroosobowych drużyn, które reprezentowały wszystkie Gimnazja gminne, a także jedno Gimnazjum miejskie, tak zwaną „czwórkę” z Komorowa. Każda z drużyn dostała mapę, według której musiała poruszać się w terenie. Pierwszym punktem było dojście na Strzelnicę Wojskową. Po drodze znajdował się jednak przystanek z zadaniem, które polegało na tym, że każda drużyna budowała niwelator, a także mierzyła wysokości względne. Dopiero po zaliczeniu tego punktu programu, drużyny mogły przejść do punktu „strzeleckiego”. Każdy zawodnik miał dwa strzały próbne i jeden punktowany. Ze strzelnicy młodzież udała się do Wojskowej Jednostki Chemicznej, gdzie miała okazję nie tylko obejrzeć wojskowy transporter rozpoznania chemicznego, ale również tam czekało zadanie do wykonania. Spośród różnych zdjęć musieli rozpoznać te związane z legionami. Zmierzywszy się z tym historycznym zadaniem gimnazjaliści obejrzeli wystawę wojskowego sprzętu chemicznego, po czym, zgodnie z wytycznymi i mapą udali się do przedszkola samorządowego Przedszkolaki miały fantastyczną lekcję patriotyzmu, ponieważ ich starsi koledzy zaśpiewali im pieśni legionowe i patriotyczne.

Kolejnym punktem zmagań Gimnazjady była gra terenowa, która została przygotowana na Alei Pomników i Placu Defilad Jednostki Wojskowej. Gra składała się z 70 ponumerowanych pól. Każda drużyna dostała pionek, po czym rzucając kostką stawali na polu oznaczonym jakąś liczbą. Na całym terenie ukryte były kartki z numerami, pod którymi znajdowały się pytania. Drużyna, która znalazła kartkę i poprawnie odpowiedziała na pytanie mogła ponownie rzucać kostką. Pytania dotyczyły znajomości historii i wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Zmarznięci, ale pełni entuzjazmu uczestnicy przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały ogłoszone wyniki. Miejsca na podium zabrakło dla drużyn z Jelonek i Nagoszewa, nie zabrakło im natomiast woli walki i wiedzy ogólno - historycznej, co jest warte podkreślenia. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Komorowie, drugie miejsce wywalczyło Gimnazjum  z Jasienicy. Pierwsze miejsce natomiast zajęła drużyna gospodarzy, czyli Gimnazjum z Komorowa.

Zwieńczeniem Gimnazjady było złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez wszystkie delegacje. Podsumowując zmagania dyrektor powiedział coś, co na długo zostanie w pamięci uczestników: „Dzisiaj ze sobą rywalizowaliście, ale tak naprawdę działaliście wspólnie, w imię patriotyzmu i pamięci o historii.”

Taki też był cel Gimnazjady – przez zabawę i przez naukę pamiętać o historii, pamiętać o Polsce. Cieszymy się, że inicjatywa "Gimnazjady na 11 listopada" cieszy się takim zainteresowaniem wśród młodzieży.gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1