Głównej zawartości

Partnerska Gmina


Początek kontaktów Gminy Ostrów Mazowiecka z Gminą Halinga w Estonii rozpoczął się w 2005 rok i związany był z wymianąb_178_86_238_00_images_esti.jpg młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Publicznych w Nagoszewie w ramach programu COMENIUS. Z czasem wymiana gminnej młodzieży zaowocowała zacieśnianiem kontaktów samorządowych. Oficjalne podpisanie umowy partnerskiej między Gminami odbyło się w 2008 roku.

Od tego czasu, co roku w ramach wymiany młodzieży, najlepsi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w nagrodę Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka, wyjeżdżają na kolonie do Estonii, a estońscy uczniowie przyjeżdżają do Gminy Ostrów Mazowiecka.

Wymiana młodzieży pomiędzy polską, a estońską gminą daje młodym ludziom możliwość poszerzenia swojej wiedzy o świecie, doskonalenia umiejętności językowych, a także zawiązania międzynarodowych przyjaźni. Uczniowie biorący udział w wymianie mają niepowtarzalną okazję zobaczyć jak żyją ludzie w innym kraju i poznać nową kulturę. To na pewno zostanie w ich pamięci na długo.


b_114_108_238_00_images_Halinga.gifGmina Halinga jest gminą wiejską położoną w południowo – zachodniej części Estonii w prowincji Parnu (jednej z 15 prowincji w Estonii) w odległości  25 km. od miejscowości Parnu i 101 km. od Talina – stolicy Estonii. Prowincja Parnu składa się z 21 gmin (2 miejskie i 19 wiejskich). Gmina Halinga graniczy z gminami: od południa są to - Are, Sauga, Audru, Lavassaare, od zachodu Konga, od wschodu Kaima, a od północy Vigala i Marjamaa.

Powierzchnia Gminy Halinga zajmuje 365 km2 i podzielona jest na 43 wioski, które zamieszkuje ogółem 3 562 osoby. Gęstość zaludnienia na tym obszarze wynosi  9,75 os./km² . Stolicą Gminy jest Parnu - Jaagupi. Przez Gminę Halinga przebiega droga szybkiego ruchu Via Baltica.

Oficjalna strona internetowa