Głównej zawartości

Gminne manewry strażackie w Kalinowie

W sobotnie przedpołudnie 17 października, dyżurny PSK otrzymuje zgłoszenie o zdarzeniu pożarowym w miejscowościb_183_137_238_00_images_116_0062.JPG Kalinowo. Z otrzymanych informacji wynikało, że w zakładzie ślusarskim, a dokładnie w rozbudowywanych jego częściach pojawił się ogień. Natychmiast został ogłoszony alarm. Na miejsce zdarzenia pierwsi przyjechali strażacy z miejscowej jednostki - OSP Kalinowo. Pożar szybko się rozprzestrzeniał, potrzebna  była również szybka ewakuacja pracowników z zagrożonych budynków. Na miejsce wezwane zostały kolejne zastępy strażaków z Gminy Ostrów Mazowiecka.

b_227_170_238_00_images_116_0077.JPGPożar wyglądał groźnie, z uwagi na sąsiadujące z zakładem budynki mieszkalne. Widoczność podczas akcji miejscami spadła do zera, a duszący, ciemny dym utrudniał pracę jednostkom OSP, dlatego konieczne było wykorzystanie masek gaśniczych. Strażacy musieli zabezpieczyć teren przed ewentualnym zawaleniem się ścian i pomóc osobom w bezpiecznym opuszczeniu obiektu. Zastępy OSP Komorowo, Nieskórz i Nagoszewka, należące do KSRG podczas sprawdzania pomieszczeń budynku wyprowadzili z pomieszczeń dwie osoby poszkodowane z objawami omdlenia i zatrucia dymem, którym udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gminne jednostki strażackie wykazały się wysokim przygotowaniem i bez problemu poradziły sobie z zagrożeniem pożarowym - udowodniły swoją sprawność bojową, umiejętności obsługi sprzętu pożarniczego oraz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w tego typu zdarzeniach.  

Na szczęście to tylko ćwiczenia, które obserwował Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP, Komendant Gminny OSP Jerzy Mikołajczyk, a także gościnnie Komendant Powiatowy PSP bryg Janusz Iwanowski oraz Starosta Powiatu Ostrowskiego Zbigniew Kamiński.

Zakres sobotnich ćwiczeń dla jednostek OSP z Gminy Ostrów Mazowiecka przygotował Komendant Gminny OSP Jerzy Mikołajczyk. W manewrach brało udział 13 jednostek OSP (Guty - Bujno, Jasienica, Kalinowo, Komorowo, Koziki, Nagoszewka, Nieskórz, Nowa Osuchowa, Prosienica, Przyjmy k. Poręby, Sielc, Jelonki, Stok).

Celem przeprowadzania takich ćwiczeń jest podnoszenie sprawności działań gaśniczych w różnych obszarach.  W ubiegłym roku nasze jednostki OSP zmierzyły się z pozorowanym pożarem terenów leśnych w Kozikach oraz wypadkiem drogowym, a teraz mieli równie trudne zadanie - akcja  gaśnicza w pomieszczeniach zamkniętych.

Po zakończeniu tegorocznych manewrów wszyscy druhowie mogli przeanalizować swoje działania,  podczas tradycyjnej „grochówki”.gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1