Głównej zawartości

Moc dożynkowych atrakcji

W Komorowie na Gminnych Dożynkach nie zabrakło atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej zorganizowała pokaz walk rycerskich oraz prezentację oręża. Chemiczna Jednostka Wojskowa w Komorowie udostępniła zwiedzającym opancerzone wozy bojowe, a policja samochód i osprzęt policyjny. Atrakcje dla najmłodszych gości dożynkowego festynu organizowali nie tylko profesjonalni animatorzy z BAJKOLANDU, ale także Młodzieżowa Rada Gminy Ostrów Mazowiecka. Wesołe miasteczko i pokaz garncarstwa były dla najmłodszych niemałym urozmaiceniem.

Działalność gminnych instytucji prezentowana była przy stoiskach firmowych i sponsoringowych. Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej na dożynkach ogłosił konkurs „Namaluj Bank i wygraj nagrody”, LGD Zielone Sioło nie tylko zachęcało do degustacji potraw regionalnych, ale zorganizowało też konkurs wiedzy o Lokalnej Grupie Działania. Konkurs pod hasłem „Pracuj bezpiecznie” zorganizowany został przez KRUS, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizował konkurs dla dzieci dotyczący znajomości zasad ruchu drogowego, w którym nagrodą główną był rower. Reprezentacja Zespołu Szkół w Lubiejewie zachęcała do próbowania specjałów przygotowanych przez uczniów, natomiast konsultantki firmy AVON wykonywały pokaz sztuki makijażu. Swoją działalność promowały: Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Państwowa Inspekcja Pracy, a także firmy takie jak: Bank PEKAO S.A, Skok Stefczyka, Safor, „Łoniewski Smak” i Oriflame. 
 
Corocznie na dożynkach gminnych odbywa się degustacja regionalnych specjałów przygotowywanych przez sołectwa bądź koła gospodyń wiejskich. W tym roku, stołów regionalnych było wyjątkowo dużo. Zaprezentowały się sołectwa z takich wsi jak: Komorowo, Nowa Grabownica, Ugniewo, Kalinowo, Nagoszewka, Jasienica, Nagoszewo, Rogóźnia, Koła Gospodyń Wiejskich w Jeleniach, Stoku i Nieskórzu, Wojskowe Koło Łowieckie „JENOT” oraz Osiedle Wojskowe w Komorowie. Dodatkowymi atrakcjami była wystawa uli, wystawa prac Zespołu Szkół Specjalnych w Lubiejewie czy wystawa malarstwa Jadwigi Wróblewskiej.

Znaczna część uczestników dożynek z niecierpliwością oczekiwała rozstrzygnięcia gminnych konkursów. Nagrody otrzymali wędkarze, biorący udział w zawodach „Dożynkowe Wędkowanie”, piłkarze biorący udział w XI Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta, dzieci biorące udział w konkursie na logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej z siedzibą w Nagoszewie oraz młodzież uczestnicząca w konkursach zorganizowanych przez Młodzieżową Radę Gminy – plastycznym i fotograficznym. Największe emocje wzbudziło wyłonienie zwycięzców konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną, gdyż tu liczyły się głosy publiczności. W obu konkursach najwięcej głosów zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Jeleni. Na ręce Prezes Koła, Pani Grażyny Szczubałek Wójt Waldemar Brzostek złożył dyplomy uznania i przechodnie puchary. 

Tegoroczny festyn dożynkowy sprostał oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych uczestników. Wspaniałe zespoły, pyszne jedzenie, atrakcje dla najmłodszych, a do tego wspaniała pogoda wpłynęły na to, że niedziela 7 września była wyjątkowa dla wszystkich mieszkańców Gminy Ostrów Mazowiecka.