Głównej zawartości

Dożynki 2017

3 września w Starym Lubiejewie odbyły się XIV Dożynki Gminy Ostrów Mazowiecka. Starostami dożynek byli rolnicy Pan Andrzej Zajączkowski i Maria Zgoda, pełniąca również funkcję sołtysa Stare Lubiejewo.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością gminne dożynki byli między innymi poseł Marek Zagórski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Winiarski, a także przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer,  Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski, delegacja z estońskiej Gminy Halinga na czele z Wójt Ulle Vapper, radni, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z gminą  oraz sołtysi.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się korowodem wieńców i koszy dożynkowych. Dwadzieścia dwie delegacje z wieńcami prowadził grając na akordeonie Adam Krześniak wraz z dziecięcym zespołem „LUBEK” ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubiejewie.  

W tym roku przepiękne wieńce przygotowane zostały przez: Stare Lubiejewo i Szkołę Podstawową w Starym Lubiejewie im. Marii Konopnickiej, Ugniewo i Szkołę Podstawową w Ugniewie im. Kornela Makuszyńskiego, Pałapus i Szkołę Podstawową w Pałapusie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dybkach, Publiczną Szkołę Podstawową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kozikach, Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Jasienicy i Sołectwo Jasienica, Szkołę Podstawową im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Sołectwo Stara Osuchowa, Sołectwo Nagoszewo i  Szkołę Podstawową im. Powstańców 1863 roku w Nagoszewie, Sielc, Koło Gospodyń „Grabowianka” w Starej Grabownicy i Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej w Dudach, Sołectwo Przyjmy koło Poręby, Sołectwo Nieskórz i Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Nieskórzu, Sołectwo Nowa Grabownica i Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Grabownicy, Stok i Koło Gospodyń Wiejskich w Stoku, Koło Gospodyń w Bieli, Komorowo, Szkołę Podstawową im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w Nowej Osuchowej, Sołectwo Guty - Bujno, Kuskowiznę, Szkołę Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Nagoszewce, Koło Gospodyń Wiejskich w Jeleniach.

Tradycyjnie gminne dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w intencji rolników z Gminy Ostrów Mazowiecka, koncelebrowaną przez Ks. Dziekana dr. Jana Okułę, Ks. Marka Grudę Proboszcza Parafii p.w. Opatrzności Bożej oraz Ks. Piotra Kapelańskiego Proboszcza Parafii p.w. Św. Rocha w Jasienicy. O przepiękną oprawę muzyczną zadbał chór z Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej na czele z organistą.

"Dożynki to czas radości i podziękowań, Bogu za plony, ludziom za trud ich pracy”, mówił Wójt Waldemar Brzostek i podkreślał, że solidarność i współpraca mieszkańców dają niesamowite efekty, co widać było na dożynkowym placu. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, ponieważ sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy przygotowali aż dziewiętnaście stoisk regionalnych, na których wszyscy goście mogli skosztować specjałów regionalnej kuchni.

W tym roku stoiska przygotowane zostały przez: Osiedle Wojskowe w Komorowie, Kalinowo, Koło Gospodyń w Bieli, Stowarzyszenie „Ugniewo Razem”, Sołectwo Stok, Kółko Rolnicze w Komorowie, Sołectwo i Koło Gospodyń w Nowej Grabownicy, Sołectwo Sielc, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Nieskórzu, Sołectwo Przyjmy koło Poręby i Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze „Grabowianka” w Starej Grabownicy, Sołectwo Stare Lubiejewo, Koło Gospodyń Wiejskich w Jeleniach, Sołectwo Jasienica, Sołectwo Stara Osuchowa, Koło Gospodyń w Nagoszewie, Sołectwo Guty-Bujno i Koło Gospodyń „Boskie Gutowianki”, Sołectwo Prosienica, Koło gospodyń i Sołectwo Pałapus.

Festyn dożynkowy rozpoczął się od wręczenia przez Wójta Waldemara Brzostka, po raz pierwszy, statuetek „Jastrzębca” w kategorii najprężniej działającej firmy z terenu Gminy Ostrów Mazowiecka. Wyróżnienia otrzymali: „Interchemall” Zespół Młynów Jelonki, Liftprojekt sp. z o.o. z Kalinowa , Canexpol sp. z o.o. z Komorowa.

Wręczono również nagrody dla najlepszych hodowców bydła z terenu Gminy, otrzymali je pani Krystyna Borkowska, Mirosław Dębek i Mirosław Piotrowski. Gratulujemy.

Jak co roku, również podczas tych dożynek zaprezentowali się młodzi, utalentowani wykonawcy z gminnych szkół, byli to laureaci konkursów piosenki angielskiej, amerykańskiej oraz ludowej. Dla gminnej publiczności wystąpili: Julia Leszczyńska, Marcin Grabowski, Amelia Samsel i Alan Kowalewski.

Podczas bloku rozrywkowego, na scenie odbył się recital pieśni ludowych i cygańskich. Niemałą atrakcją był także występ zespołu MASTERS, który rozpoczął dożynkową galę disco śpiewając m.in. swój znany przebój „Żono moja”. Wieczór w tych rytmach kontynuował JOKER & SEQUENCE, a na zakończenie jako gwiazda tegorocznych dożynek wystąpiła MONIKA LEWCZUK. Gminne święto plonów zwieńczył przepiękny pokaz sztucznych ogni.mt_gallery;                                                                           Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2017