Głównej zawartości

Dzień Podchorążego w Komorowie

29 listopada w Gminie Ostrów Mazowiecka na terenie koszar w Komorowie odbyły się gminne obchody Dnia Podchorążego. Już po raz trzeci Gmina Ostrów Mazowiecka wspólnie z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym, zorganizowała tę piękną inicjatywę pamięci o powstańcach, Nocy Listopadowej, w 189. rocznicę wybuchu Powstania.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele garnizonowym p.w. Św. Jozafata BM w Komorowie, koncelebrowaną w intencji powstańców 1830 roku, przez Ks. ppłk Sławomira Gadowskiego Proboszcza parafii wojskowo – cywilnej oraz Ks. Dariusza Kotarskiego. We Mszy Św. uczestniczyli przedstawiciele szczebla samorządowego, służb mundurowych, instytucji kultury i oświaty, poczty sztandarowe, stowarzyszenia, uczniowie, harcerze oraz społeczność lokalna. Następnie uczestnicy gminnego święta przeszli niosąc pochodnie i biało - czerwone flagi do Alei Pomników Powstania Listopadowego.

Przy Pomniku ppor. Piotra Wysockiego, przy wojskowej asyście honorowej, pocztów sztandarów i gości zaproszonych złożyli kwiaty, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im płk. dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie odczytali życiorysy trzech  oficerów Rzeczypospolitej Polskiej związanych ze Szkołą Podchorążych Piechoty w Komorowie, która dziedziczyła tradycje powstania listopadowego: płk. dypl. Ludwika Bociańskiego, mjr Władysława Raginisa oraz płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „PŁUG", którym poświęcono Ławeczki pamięci.

Uroczystego odsłonięcia Ławeczek pamięci dokonali Waldemar Brzostek Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka, płk. Jan Gliński Dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego oraz Jacek Stachacz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Zwieńczeniem gminnych obchodów Dnia Podchorążego był przepiękny koncert pieśni patriotycznych w Klubie Garnizonowym w wykonaniu dwóch chórów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. 18 Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. płk dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1