Głównej zawartości

PONAD 4,3 MLN ZŁ Z UE NA ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

b_237_158_238_00_images_DSC_0149.JPGGmina Ostrów Mazowiecka stawia na odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu unijnemu do końca 2018 r. w 380 budynkach mieszkalnych na terenie gminy zainstalowane zostaną kolektory słoneczne i kotły na biomasę, a w czterech szkołach – instalacje fotowoltaiczne. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 4,3 mln zł wsparcia ze środków RPO WM 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

To dobra informacja dla mieszkańców gminy. Będą oni mogli zastąpić obecnie używane tradycyjne źródła energii do ogrzewania centralnego i wody na te pochodzące ze źródeł odnawialnych. W ramach projektu zostaną zakupione i zamontowane instalacje odnawialnych źródeł energii, tj.: 380 kolektorów słonecznych i 46 kotłów na biomasę dla gospodarstw domowych oraz 4 instalacje fotowoltaiczne dla szkół podstawowych w Dybkach, Kalinowie i Ugniewie oraz dla Zespołu Szkół Publicznych w Nagoszewie. Dodatkowo będą prowadzone działania informacyjno-promocyjne, w tym edukacja ekologiczna o odnawialnych źródłach energii.

Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na poprawę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, obniży koszty energii cieplnej i elektrycznej.

Tytuł projektu: Odnawialne Źródła Energii w Gminie Ostrów Mazowiecka
Beneficjent: Gmina Ostrów Mazowiecka
Całkowita wartość projektu: 5 960 166,85 zł
Kwota dofinansowania: 4 307 720,97 zł
Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii (OZE)

O RPO WM 2014-2020
Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Prezentacja