Głównej zawartości

Postulaty Wójta wejdą w życie


Gminy nie będą same sobie płacić podatku od nieruchomości za budynki będące ich własnością, gdy te nie są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej - przewiduje uchwalona w czwartek  (23 lipca 2015 r.) nowela ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Sejm niemal jednogłośnie (za było 417 posłów, jeden wstrzymał się od głosu) i bez poprawek uchwalił przygotowaną przez Senat zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Senat podjął tę inicjatywę ustawodawczą po petycji wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka.

Ustawa wprowadza zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków lub ich części, stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów. W efekcie gminy w takich przypadkach nie będą musiały pobierać podatku od samych siebie, czyli właściciela nieruchomości. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Racjonalizacja regulacji prawa jest niezwykle ważna dla Samorządów, które do tej pory bądź to nie stosowały się do przepisów ustawy, bądź też, na mocy uchwały zwalniały posiadane nieruchomości z podatku. Zniesienie zobowiązania podatkowego Gminy jako płatnika podatku od nieruchomości będzie miało przełożenie nie tylko na przejrzystość stosowania prawa przez jednostki samorządu terytorialnego, ale także na realny stan ich finansów. Płacenie podatków od nieruchomości przez gminy „same sobie” skutkowało w praktyce zwiększeniem nierealnych dochodów gmin, a w konsekwencji zmniejszeniem subwencji (dotacji rządowych) na działalność samorządów.